A slíbila jsem, že pokud se dílo vydaří, blog o recept nezůstane ochuzen, takže postup byl takový:
Maso: 1 kg vepřové plece, 4 stroužky česneku, 1 cibule, 5 lžic oleje, 150 ml vody, sůl, pepř, kmín
Maso jsem koupila vcelku, takže jsem okrájela vše, co se mi na něm nelíbilo a nakrájela na kostky. Zakápla olejem, potřela prolisovaným česnekem a společně s nakrájenou cibulí nechala do druhého dne uležet v lednici. Pak celou směs vyklopila do pekáče, nasolila, opepřila a okmínovala, podlila vodou a nechala péct asi dvě hodiny - první hodinu pod pokličkou a druhou bez, aby se šťáva zredukovala.
Chlupaté knedlíky: 750 g syrových brambor, 250 g polohrubé mouky, 1 vejce, sůl
Brambory jsem nastrouhala na jemno, smíchala s moukou, vejcem a osolila. Vymíchala těsto, z něhož jsem přímo do hrnce s vařící osolenou vodou lžicí tvarovala menší knedlíčky. Ty byly uvařené během chvíle, když byly hotové, vyplavaly na povrch.
A příprava špenátu nevyžaduje žádné dlouhé rozepisování, nesehnala jsem totiž jiný, než špenát mražený, takže jsem jen osmažila cibulku, přidala špenát, nechala povolit a ochutila prolisovaným česnekem, solí a pepřem.
A i když byl oběd pěkná fuška a trvalo pořádnou chvíli, než slehl, i tak jsem chtěla připravit něco sladkého k zakousnutí třeba k odpolední kávě. Vážně jsem zamýšlela udělat kynuté buchty nebo koláče, ale takovou výzvu si nechám na jindy a pro tentokrát jsem se raději pustila do jednoduššího receptu. Připravila jsem tedy řezy z piškotového těsta s pudinkem a tvarohem a myslím, že to byla šťastná volba. Na plechu se totiž už teď nachází posledních pár kousků, jinak se po řezech zaprášilo. Jsou totiž krásně vláčné. No jejich příprava není rozhodně náročná, nevyžadují ani příliš surovin, tak můžete posoudit sami :-)
Recept je inspirován kuchařkou Evy Filipové.
Potřebovala jsem: 200g polohrubé mouky, 200 g cukru krupice, 4 vejce, 100 ml oleje, prášek do pečiva, 2 vanilkové pudinky, 1 litr mléka, zakysanou smetanu, odtučněný tvaroh, vanilkový cukr, skořici
Vejce s cukrem jsem vyšlehala do pěny, přidala mouku s práškem do pečiva a vymíchala v hladké těsto. Nakonec přidala olej a vlila na plech vyložený pečícím papírem. Podle návodu připravila klasicky 2 vanilkové pudinky a vlila na plech na piškotové těsto. Vložila do vyhřáté trouby a pekla na 200° 15 minut. Mezi tím si připravila polevu z tvarohu, smetany, vanilkového cukru a lžičky skořice, kterou jsem buchtu potřela ještě teplou.
I když českou kuchyni nějak zvlášť v lásce nemám, bývá totiž dost těžká a já mám po ní sílu maximálně svalit se do postele, tak v tomhle případě udělám jednou za čas výjimku, protože mi moc šmakovalo. A jaký byl dnes Váš nedělní oběd? :-)
Tu buchtu dělám taky! :D asi jako jednu z mála věcí, co umím. Skláním se před tvými kuchařskými schopnostmi, taky bych jednou chtěla umět to všechno! :)
OdpovědětVymazatZůstaň stát, není před čím se klanět! :-) Ale děkuju :-) A buchta je vážně dobrá, od teď jí budu asi taky péct často :-)
Vymazatjá špenát nejím - ne tuhle "kaši", mám ho ráda syrový nebo listový i v dušené, vařené či zapékané formě. ale česká jídla jsou jinak báječná, knedlíky miluju. :)
OdpovědětVymazatJá ho můžu na všechny způsoby, takhle ke knedlům třeba daleko radši než zelí, to zas moc nemusím... :-)
VymazatTeda holka ty jsi fakt borka! :) Až z těch fotek mám chuť na špenát, kterej nejím :D
OdpovědětVymazatNo však jsem si na Tebe taky vzpomněla, že by Ti asi moc po chuti nebyl :-D
Vymazatnedáš sa na týždeň požičať domov? :)
OdpovědětVymazatOptám se doma, za co by mě vyměnily, ať se můžete dohodnout, jo? :-D
VymazatWow máš můj obdiv, já si na českou kuchyni zatím netroufám. No možná je to tím, že ji ani moc nemusí, jednou za čas mně stačí :) Jinak tuto buchtu peču taky, akorát s čokoládovým pudinkem a je skvělá,příště zkusím s vanilkovým :D
OdpovědětVymazatJá se do té doby pouštěla jen do kuřete na paprice nebo takových nenáročnějších klasik, ale třeba vepřového se hrozně bála, ale asi fakt není proč :-) Taky jí zrovna dvakrát nemusím, ale jednou za čas, proč ne, viď :-) A taky jí chci zkusit s jinou příchutí pudinku, příště bude asi karamelový, čokoládový ale může být taky dobrý :-)
Vymazatčeskou kuchyni nijak nevyhledávám, moc mi ta tradiční česká jídla nechutnají, ale chlupaté knedlíky jsou výjímka - ty miluju!a ten dezert vypadá božsky, tyhle vláčné buchty mám nejradši:))
OdpovědětVymazatJá je taky zbožňuju, hlavně ty od babičky, ale to se musím ještě hodně co učit, aby se mi povedly přesně takové :-)
VymazatVypada to perfektně :)
OdpovědětVymazatDíky Katie :-) Svíčková bude třeba příště, no :-)
VymazatJedno z nejgeniálnějších jídel :)
OdpovědětVymazatNejsem velkým fanouškem české kuchyně, protože je mi pak těžko a jak píšeš, jsem zrala se zkutálet leda do postele a dát si šlofíka. Nicméně občas na ní chuť mám a tvůj vrabec s knedlíky vypadá skvěle a ještě lépe pak vypadá zákusek, mňam. :)
OdpovědětVymazatnemám ráda českou kuchyni, takže nic pro mě..
OdpovědětVymazatale jsi šikovná kuchařka! :)
Mohu se zeptat prosím,kolik z toho bylo porcí (knedlíků) :) ?
OdpovědětVymazatVyšlo to přesně na pět porcí, pro představu je celá várka na třetí z menších fotek. Jinak jsem to vařila na třikrát ve velkém hrnci, aby se mi najednou neslepili do jedné velké chlupaté koule :-D
Vymazatto masíko vypadá úžasně
OdpovědětVymazat